Książki na prezent

Dzień ojca, który w Polsce obchodzony jest 23 czerwca, to świetna okazja, by za pomocą drobnego podarunku wyrazić swoje uczucia oraz wdzięczność dla taty. Z pewnością jest ich cała masa i choć może to się wydawać nieco na wyrost, to przecież podarunek wręczany właśnie w tym dniu, jest po prostu pretekstem, by uszanować swojego ojca, a ten na pewno to doceni. Trudno też nie zauważyć, że święto to odbywa się każdego roku i czasami po prostu brakuje już pomysłów, co też tym razem dać jako prezent na Dzień Taty. Z każdym rokiem pula pomysłów wyczerpuje się i maleje, a przed nami wciąż kolejne celebracje tego święta. Jakie są alternatywy dla drogich butelek alkoholi, słodyczy lub voucherów podarunkowych? Odpowiedź jest tylko jedna: książka.

Dobra książka nie jest zła

Chyba nikt nie zaprzeczy, że dobra lektura potrafi wciągnąć na długie godziny, a nierzadko spowodować też pewne przemyślenia lub przysporzyć wartościową wiedzę. Pożytku z czytania książek jest wiele i na pewno jest ich świadomy ojciec, który z pewnością niejednokrotnie zachęcał po sięganie do nich. Teraz sytuacja może się odwrócić i to dziecko może podarować wartościową książkę swojemu tacie. Jaka zatem będzie najlepsza? Wszystko zależy od tego, jaki gatunek lubi osoba obdarowywana. To jest pierwszy wyznacznik, którym powinniśmy się kierować przy wyborze, ponieważ prezent ma mu sprawić radość. Dlatego warto wcześniej zainteresować się, jakie książki lubi czytać tata. Do jakiego z poniższych gatunków sięga najczęściej:

– kryminały,

– reportaże,

– literatura piękna,

– science- fiction i fantasy?

A może ma swoich ulubionych autorów i któryś z nich właśnie wydała swoją najnowszą powieść? Takie kluczowe rozeznanie pozwoli na szybki, a przede wszystkim trafiony wybór, który niewątpliwie przypadnie mu do gustu. Jeśli nie mamy żadnego pomysłu, a może też być i tak, warto wspomóc się opinią specjalisty, którym w tym wypadku powinien być sprzedawca w księgarni. W stacjonarnych oddziałach można poprosić o pomoc. Wtedy z dużą dozą prawdopodobieństwa, zostaniemy zapytani o kilka informacji na temat upodobań ojca, wieku, specjalnych zainteresowań. Kiedy sprzedawca pozna podstawowe fakty na jego temat będzie mógł dokonać skutecznej analizy, która doprowadzi go do wyboru właściwej pozycji.

Jeśli np. ojciec interesuje się współczesną kulturą i przepada za czytaniem biografii, interesującą literacką podróżą będzie dla niego książka napisana przez Magdalenę Grzebałkowską ” Beksińscy. Portret Podwójny” traktującą o niełatwym związku ojca i syna, na przełomie czasów, z fascynująca sztuką Zdzisława Beksińskiego w tle.

 

 

Bez kategorii

Wszystkim rodzicom zależy na tym, aby ich córka wyrosła na rozsądną i dojrzałą kobietę, która potrafi wyrazić swoje zdanie. Panie, które mają wyrazisty charakter, zwykle osiągają wiele sukcesów – zarówno na płaszczyźnie prywatnej, jak i zawodowej. Praca nad dojrzewaniem córki nie jest prostym zadaniem. Opiera się ona na dopracowywaniu szczegółów, które w efekcie przynoszą wspaniałe korzyści. Jedną z rzeczy, na jakie rodzice powinny zwracać uwagę, jest to, jaki wybierają prezent dla dziewczynki.

Zrównoważony rozwój

Gdy nasza pociecha obchodzi ważne uroczystości – imieniny, urodziny, zakończenie roku szkolnego, czy też Dzień Dziecka, staramy się obdarować ja najlepszymi z możliwych prezentów. Chcemy, aby się jej spodobały, przyniosły radość oraz na długo bawiły. Ważne jest, aby każdy prezent dla dziewczynki był zrównoważony – jeżeli ostatnio dostała domek dla lalek lub zestaw do malowania, to dobrze by było przy kolejnej okazji wybrać coś odmiennego tematycznie. Pozwoli to na zrównoważony rozwój dziecka. Otworzymy przed nią różne światy, pozwolimy poznać różnorodne dziedziny. Wszystko po to, aby nasza córka stawała się coraz bardziej świadoma.

Zainspiruj

Najwspanialsze prezenty to te, które na długo pozostają w naszych sercach. Doskonałym pomysłem na sprawienie dziecku niespodzianki są książki – zwłaszcza te, w których można znaleźć wyraziste charaktery, niecodzienne sytuacje i zwroty akcji. Dzięki temu praktycznie mamy pewność, że nasza córka zainteresuje się fabułą i odkryje, że czytanie książek może być naprawdę wspaniałą zabawą. Warto, by rodzice sięgali po taki pozycje, które ukazują prawidłowe wartości i siłę, jaka bije od ludzi. Pozwoli to zaobserwować naszej córce, że może osiągnąć wszystko, czego tylko zapragnie, a systematyczna praca jest kluczem do sukcesu.

Wyraziste charaktery

Jeżeli zależy nam na tym, aby w przyszłości nasza córka stała się dojrzałą, w pełni świadomą i silną kobietą, powinniśmy wybierać takie książki, które dostarczają odpowiednich wzorców. Wszystkie powieści, w których pojawiają się pewne siebie i swojej wartości bohaterki są dobrym przykładem dla naszego dziecka. Czytając, sama zacznie marzyć i odkrywać, na czym tak naprawdę jej zależy. Będzie analizować nie tylko zachowania postaci z lektury, ale i swoje. Będzie to droga do dostrzeżenia, w jakich dziedzinach czuje się silna i spełniona.

Dobrym wyborem jest seria książek o Ani z Zielonego Wzgórza. Tytułowa bohaterka bezkompromisowo dąży do wyznaczonych sobie celów. Jest uparta, silna, żywiołowa i jednocześnie niezwykle wrażliwa i uczuciowa. To dobra kobieta, która pragnie spełniać się na wielu płaszczyznach jednocześnie. To właściwy wzorzec, który mimo upływu wielu lat od powstania książki nadal jest szalenie aktualny.

 

 

 

Ksiązki dla młodzieży

Książka może być świetnym prezentem dla nastolatka, np. z okazji urodzin, imienin czy Dnia Dziecka (choć młodzież często uważa się już za dorosłych, to lubi w tym dniu dostawać upominki). Jest wiele pozycji skierowanych do dorastających czytelników. Jednak jak wybrać taką, która będzie ciekawa, a jednocześnie pouczająca? Przedstawiamy kilka propozycji.

Jej wysokość  P. – Joanne MacGregor

“Jej wysokość P.” to świetna książka dla młodzieży, która jest napisana swobodnym językiem. Jej autorka, Joanne MacGregor, porusza temat odmienności, który znany jest wielu nastolatkom. Główną bohaterką opowieści jest 17-letnia Peyton, która ma 180 cm wzrostu i pod tym względem wyraźnie odstaje od swoich rówieśników. Dziewczyna wciąż zwraca na siebie uwagę tłumu i jest częstym obiektem drwin. Pewnego dnia nastolatka postanawia zmienić swoje życie i przyjmuje zakład, dzięki któremu może wygrać 800 dolarów – musi jedynie znaleźć wyższego od siebie chłopaka, umówić się z nim na 3 randki i pójść na bal maturalny. Książka cieszy się dużą popularnością wśród nastolatków na całym świecie. To lekka i przyjemna opowieść, w której poczucie humoru łączy się z poważnymi tematami, doskonale znanymi dorastającej młodzieży.

Szukając Alaski – John Green

John Green to pisarz, o którym często mówi się, że wydaje same pouczające i ciekawe książki dla młodzieży. Jego debiutem literackim była pozycja “Szukając Alaski”, która szybko stała się światowym bestsellerem. Co więcej, porównuje się ją do “Buszującego w zbożu” J. D. Salingera. Przedstawiona w książce historia opowiada o wrażliwych nastolatkach, którzy są żądni przygód, a przy okazji szukają odpowiedzi na pytania dotyczące życia, dorosłości i przede wszystkim miłości. Głównym bohaterem jest Miles, który po rozpoczęciu nauki w nowej szkole poznaje Alaskę i zakochuje się w niej do szaleństwa. Dzięki dziewczynie chłopak odnajduje tzw. Wielkie Być Może, czyli najbardziej intensywne doświadczenie rzeczywistości. Nie jest to jednak typowa historia miłosna ze szczęśliwym zakończeniem. Opowieść o Alasce daje dużo do myślenia i może pomóc młodzieży w zmierzeniu się z dorosłością.

Eleonora i Park – Rainbow Rowell

Pozycja “Eleonora i Park” Rainbow Rowell przedstawia historię pary 16-latków, którzy początkowo nie darzą się sympatią, ale z czasem zauważają, że wzajemna niechęć przeradza się w sympatię. Głównym tematem książki jest pierwsza miłość – Eleonora i Park nie wierzą, że takie uczucie może być trwałe, ale postanawiają dać sobie szansę. Nie jest to historia pełna miłosnych uniesień i samych szczęśliwych zdarzeń. Autorka postawiła na wiarygodność i opisuje problemy w sferze uczuciowej, z jakimi boryka się młodzież. Eleonora i Park to autentyczni bohaterowie, z którymi można się utożsamić i poznać dzięki nim samego siebie.